Alapképzési szak
Szakvezető Intézet: Pénzügyi és Számviteli Intézet
Szakfelelős: Prof. Dr. Pál Tibor, intézetigazgató, egyetemi tanár
Szakreferens: Dr. Szemán Judit, egyetemi docens
Biztos pénzügyi és számviteli elméleti alapok az üzleti élethez, ötvözve a naprakész gyakorlati tapasztalatokkal. A Pénzügyi és Számviteli Intézet a gyakorlatban folyamatosan tapasztalatokat szerző külső és belső oktatókat foglalkoztat, rendszeres szakmai rendezvényein gyakorló vállalati és banki szakemberekkel, nagy könyvvizsgáló cégek vezető munkatársaival, az adóhatóság munkatársaival és vezetőivel is találkoznak hallgatóink.
A képzés célja pénzügyi és számviteli szakemberek képzése, akik korszerű, nemzetközi követelményeknek megfelelő közgazdasági műveltséggel, pénzügyi és számviteli alkalmazásokhoz elméleti ténybeli és módszertani ismeretekkel rendelkeznek, képesek az adatok valósághű előállítására, hasznosítására, a tudástőke, mint szervezeti vagyon gyarapítására, a pénzügyi és számviteli rendszerek átlátására, működtetésére, fejlesztésére, stratégiai döntések meghozatalára, korszerű tervezési, gazdálkodási, elszámolási, kontrolling eljárások és módszerek alkalmazására, az intézményi feltételek formálására, nemzetközi, országos és regionális vállalkozások információs rendszerének áttekintésére, működtetésére, fejlesztési céljainak megvalósítását szolgáló helyzetfelmérésre és javaslattételre, az érdekegyeztetési folyamatok koordinálására. Felkészültek tanulmányaik mesterképzésben történő folytatására.
A pénzügy szakirány célja továbbá vállalatok, költségvetési intézmények, pénzügyi szervezetek pénzügyi feladataihoz kapcsolódó ismeretek elmélyítése. A szakirányon végzettek ennek megfelelően többlet ismeretet szereznek a vállalati pénzügyi tervezés, a költségvetési intézmények gazdálkodása, bankismeret, befektetési és értékpapír-ismeretek témakörökben.
A számvitel szakirány célja továbbá a számvitel különböző területeihez kapcsolódó speciális témakörök elmélyítéséhez nyújt kiegészítő ismereteket. A szakirány hallgatói kiemelten foglalkoznak a hitelintézeti számvitel, a nonprofit számvitel, a komplex elemzés, a konszolidálás alapjai és a nemzetközi számvitel témakörökkel.
Feladat |
Felelős |
Felelősség |
Szakvezető |
Prof. Dr. Pál Tibor, intézetigazgató, egyetemi tanár |
Szak koordinálása, működtetése és fejlesztése, szak érdekeinek képviselete a döntéshozatalban |
Szakreferens |
Dr. Szemán Judit, egyetemi docens |
Közreműködés szakkal kapcsolatos adminisztratív feladatokban, dokumentáció karbantartása, hallgatók és oktatók tájékoztatása, kapcsolattartás a hallgatókkal, oktatókkal, és az intézményi szervezetekkel, szakmai gyakorlat és a záróvizsga megszervezése és koordinálása |
Oktatási adminisztráció |
Puzsárné Kassai Erzsébet, dékáni referens |
Kapcsolattartás oktatókkal, szakvezetővel, Dékáni Hivatallal, nyilvántartások vezetése, szakmai gyakorlat dokumentumainak öszszegyűjtése |
Hallgatói ügyintézés nem oktatási ügyekben |
Víghné Kalocsai Judit, tanulmányi ügyintéző (Tanulmányi Ügyek Osztálya) |
Kapcsolattartás hallgatókkal, kérvények kezelése, kari és intézményi adatszolgáltatás, féléves beiratkoztatás kezelése, NEPTUN rendszer adatainak karbantartása |
Szakmai gyakorla- tért felelős intézeti megbízott |
Dr. Bozsik Sándor, egyetemi docens |
Szakmai gyakorlati helyek biztosítása, szakmai gyakorlat helyének elfogadása, szakmai gyakorlat folyamatának ellenőrzése |
Tehetséggondozás |
Dr. Süveges Gábor, egyetemi docens |
TDK konferenciák lebonyolítása, közreműködés a szakmai versenyekre történő felkészítésben, a szakmai versenyekkel kapcsolatos feladatok koordinálása |
A felvételi eljárásban, a tanulmányok elindításának és zárásának adminisztrációjában és a szakmai gyakorlatok lebonyolításához szükséges szerződések megkötése kari szinten közösen, a Dékáni Hivatalban történik.
Duális képzés
Szakvezető Intézet: Pénzügyi és Számviteli Intézet
Szakfelelős: Dr. Pál Tibor intézetigazgató, tanszékvezető, egyetemi docens
A duális specializáció célja olyan gazdasági szakemberek képzése, akik célorientált, alapos elméleti oktatásukat kiegészítve gyakorlati ismeretek, készségek és képességek birtokában alkalmasak:
A duális képzésben résztvevő hallgatók nem csak az egyetemi képzés keretein belül, hanem a szakmailag minősített partnereknek köszönhetően magasabb óraszámban, valós gazdasági környezetben szerezhetnek tapasztalatokat. Emellett a hallgatót díjazás illeti meg, melynek heti összege legalább a havi kötelező legkisebb munkabér 15%-a a képzés teljes idejére.
A gyakorlati képzésben kizárólag olyan hallgatók vehetnek részt, akik a Miskolci Egyetem Gazdaságtudományi Kar, Pénzügy és számvitel alapszakának, duális specializációjára felvételt nyertek. A hallgató a Kar honlapjáról letöltött nyomtatványon (https://gtk.uni-miskolc.hu/dualis) rangsorolja a szerződött partnereket az alapján, hogy első sorban melyiknél szeretné a duális képzésben a szakmai gyakorlatát tölteni. (Korlátlan számú hely megadható.) A partner szervezetek által elvégzett kiválasztási folyamat – elsősorban interjú – alapján június 15-ig rangsorolják azon jelentkezőket, akiknek a gyakorlati képzésében részt vállalnak. A kiválasztás eredményéről, valamint arról, hogy a jelentkező megfelel-e a feltételeknek legkésőbb július 3-ig tájékoztatást nyújtanak. A ponthatárok kihirdetése ezután következik, ekkor derül ki, hogy ki kezdheti el tanulmányait szeptemberben.
A duális számvitel specializáció elsősorban a könyvvizsgáló cégek illetve olyan szervezetek számára ideális, akiknek a jövőben szükségük lesz jól képzett, gyakorlatorientált számviteli szakemberekre, míg a duális pénzügyi specializáció elsősorban bankok, biztosítók, nyugdíjpénztárak, befektetési alapok, lízingtársaságok számára ajánlott. A partner szervezetnek a képzést követően foglalkoztatási kötelezettsége nincs, de természetesen ennek a képzési formának az egyik legnagyobb előnye, hogy olyan fiatalokkal oldhatja meg szakember-utánpótlását, akikkel éveken át dolgozott, és akiket részben a társaság tanított be, és ezért ismerik a szervezet tevékenységének sajátosságait.
A nappali tagozatos hallgatók szorgalmi időszakukat az őszi félévben az egyetemi elméleti képzéssel kezdik, melyet követ egy 8 hetes gyakorlati szakasz a partner szervezeteknél, de vizsgáikat is ebben az időszakban a munka mellett kell teljesíteniük. A tavaszi félévben – a többi hallgatóval együtt – ismét részt kell venni az előadásokon, gyakorlatokon, majd a vizsgaidőszakkal átfedésben egy hosszabb, 14 hetes partner szervezetnél töltött periódus következik. Az időbeosztáson látható, hogy a duális hallgatók nyári szünideje jóval rövidebb, mint a „hagyományos” képzésben résztvevő diákoké. Amennyiben a hallgatónak a későbbiek során problémája adódik ezzel a képzési formával, lehetősége van a duális képzésről a „hagyományosra" áttérni.
A közösen oktatott tantárgyak esetében a gyakorlati jegy/kollokvium teljesítésének módját, értékelési szempontjait az egyetem, illetve a partner külön-külön határozza meg. Az érdemjegy kialakítása során alkalmazott súlyozás százalékos adatait a fenti táblázat tartalmazza.
Webcím: https://gtk.uni-miskolc.hu/uzleti/
Postacím: 3515 Miskolc, Egyetemváros
Telefon: (+36) 46 565-202
Duális képzési referens: Várkonyiné Dr. Juhász Mária, egyetemi docens, stvjm@uni-miskolc.hu